dentysta szczecin
 
stomatologia

PRÓCHNICA ZĘBÓW
Próchnica zębów inaczej nazywana jest ubytkiem. Bardzo duży wpływ na próchnicę ma tryb życia — to jak sie odżywiamy i jak dbamy o zęby. Wrażliwość zębów na próchnicę jest także do pewnego stopnia uwarunkowana genetycznie. Ubytki rozwijają się pod powierzchnią zęba, gdzie nie są one widoczne. Podczas spożywania pokarmów, które zawierają węglowodany (cukry i skrobie), składniki te są zużywane przez bakterie w płytce nazębnej, na skutek czego wytwarzane są kwasy, które niszczą zęby. Z czasem szkliwo zęba zaczyna pękać pod powierzchnią, podczas gdy jego powierzchnia pozostaje nienaruszona. Na skutek znacznego uszkodzenia szkliwa jego powierzchnia zapada się, tworząc ubytek. Ubytki najczęściej rozwijają się w zagłębieniach na powierzchniach żujących zębów trzonowych, pomiędzy zębami, a także w pobliżu linii dziąseł. Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę. Metodą leczenia jest tzw. wypełnienie.

etapy powstawania próchnicy

   Zdrowy ząb

Wczesne stadium próchnicy

Zaawansowana próchnica

WYPEŁNIENIE
Wypełnienie jest metodą przywracania prawidłowej czynności i kształtu zęba uszkodzonego przez próchnicę. Przed wykonaniem wypełnienia usuwany jest zmieniony próchniczo materiał zęba, oczyszczane uszkodzone miejsce, a następnie wypełniane materiałem wypełniającym. Zamykając przestrzenie, do których mogą dostawać się bakterie, wypełnienie zabezpiecza także przed dalszą próchnicą. W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego. Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do rozwinięcia się zgorzeli (stanu zapalnego nerwu zęba). W takim wypadku konieczne jest usunięcie zęba (ekstrakcja).

wypełnienia

   Amalgamat

Wypełnienie złote

Kompozyt

LECZENIE KANAŁOWE
Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi zęba — niewielkiej ilości nitkowatej tkanki w środku zęba. Po usunięciu uszkodzonej, objętej procesem chorobowym lub martwej miazgi, pozostała przestrzeń jest oczyszczana, kształtowana i wypełniana. W zabiegu tym uszczelnia się kanały korzenia zębowego. Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów, które są realizowane podczas kilku wizyt w gabinecie dentystycznym, w zależności od sytuacji.

 • Otwarcie komory zęba i usunięcie chorej miazgi
 • Po usunięciu chorej miazgi oraz toksyn bakteryjnych, komora miazgi zęba i kanały korzenia zębowego są oczyszczane, powiększane i kształtowane w ramach ich przygotowania do wypełnienia.
 • Jeżeli konieczna jest więcej niż jedna wizyta, na otworze w koronie umieszczane jest tymczasowe wypełnienie w celu zabezpieczenia zęba pomiędzy wizytami u dentysty.
 • Tymczasowe wypełnienie jest usuwane, a komora miazgi zęba i kanały korzenia zębowego są wypełniane na stałe. Do każdego kanału jest wprowadzany stożkowy, przypominający gumę materiał określany jako gutaperka i zazwyczaj jest on uszczelniany na swoim miejscu za pomocą cementu. Czasem w kanale umieszczany jest metalowy lub plastikowy pręcik w celu wzmocnienia struktury zęba.
 • Najczęściej prawidłowo przeleczony ząb kanałowo wypełnia się materiałami kosmetycznymi. Jeżeli ząb jest bardzo uszkodzony konieczne może okazać się założenie korony w celu przywrócenia jego naturalnego kształtu i wyglądu.

Etapy leczenia kanałowego

Etapy leczenia kanałowego

Przy zachowaniu należytej dbałości, wyleczone i odtworzone zęby mogą wytrzymać do końca życia. Ze względu na brak miazgi, która stanowi o tym, że ząb jest żywy, ząb leczony kanałowo może stać się kruchy i bardziej narażony na złamanie. Jest to ważna kwestia do rozważenia przy podejmowaniu decyzji, czy wykonać koronę, czy wypełnić ząb po leczeniu kanałowym.


zobacz także
: Protezy Korony Mosty Implanty Licówki Wybielanie Skaling Piaskowanie Fluoryzacja Lakowanie lub ZADAJ PYTANIE

protezy

PROTEZA ZĘBOWA
Protezy zębowe są stosowane w celu zastąpienia brakujących zębów i otaczających je tkanek. Proteza odtwarza zniszczone części zębów, zęby utracone i funkcje jamy ustnej (żucie, mowa, wygląd twarzy). Dostępne są dwa rodzaje protez. Częściowe, które zastępują kilka brakujących zębów i zapobiegają zmianie pozycji przez pozostałe (zęby mają tendencję do pochylania się, a nawet przesuwania w kierunku wolnej przestrzeni). Dlatego bardzo ważne jest aby nie czekać z wizytą u dentysty w przypadku utraty jednego czy też kilku zębów. Całkowite w przypadku braku wszystkich zębów. Oba rodzaje można wyciągać i wkładać do jamy ustnej. Po założeniu protezy po raz pierwszy, ze względu na fakt iż jest to ciało obce, można odczuwać pewien dyskomfort. Jedzenie i mówienie z protezą może wymagać pewnej praktyki. Należy pamiętać, że żadna proteza nie jest wieczna. Po pewnym czasie wymaga ona ponownego dopasowania lub zastąpienia. Wynika to z normalnego zużycia a także z naturalnych zmian w obrębie jamy ustnej postępujących wraz z wiekiem.

proteza przed

po założeniu protezy
przed założeniem protezy po założeniu protezy

 

PROTEZA AKRYLOWA (całkowita lub częściowa)
Najtańsze ale również najmniej wygodne ze wszystkich uzupełnień protetycznych. Są wykonane z tworzywa sztucznego zwanego akrylem w kolorze różowym imitującym naturalną barwę dziąsła. Z akrylu formuje się płytki które mogą obejmować całe podniebienie w górnym łuku lub całość powierzchni podjęzykowej w dolnym łuku. W przypadku protez częściowych mogą one być wyposażone w metalowe klamry zamocowane do wybranych pozostałych zębów naturalnych w celu utrzymania protezy. Niestety uzupełnienia akrylowe są nieelastyczne, łatwo sie łamią, ze względu na widoczne elementy metalowe również nie wyglądają zbyt estetycznie.

PROTEZA SZKIELETOWA (częściowa)
Jest połączeniem metalu i różowego akrylu, w którym osadzone są sztuczne zęby. Podstawową częścią jest konstrukcja metalowa odlana w całości, idealnie do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Proteza oparta jest na ramach metalowych i mocowana do zębów za pomocą klamer. Siły żucia są przenoszone na zęby własne pacjenta. Dzięki metalowemu szkieletowi są dużo cieńsze od protez akrylowych, zajmują mniej miejsca w jamie ustnej, dzięki klamrom bardzo dobrze utrzymują się na swoim miejscu.

PROTEZA SZKIELETOWO-NYLONOWA (częściowa)
Sztywno-elastyczna. Jest wykonywana w podobnych sytuacjach co proteza szkieletowa. Zamiast sztywnego akrylu oraz klamer metalowych w widocznych miejscach występuje elastyczne tworzywo - nylon. W miejscach mniej widocznych na zębach oraz na podniebieniu znajduje się metal. Jest to więc proteza bardziej kosmetyczna od tradycyjnej protezy szkieletowej przy zachowaniu wytrzymałości metalu.

PROTEZA NYLONOWA (całkowita i częściowa) I Z ACETALU (częściowa)
Protezy elastyczne to stosunkowo nowe rozwiązanie w protetyce. Biją również na głowę klasyczne uzupełnienia ruchome. Protezy nylonowe i acetalowe są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych protez akrylowych i szkieletowych opartych na metalu. Wykonane ze specjalnego tworzywa termoplastycznego, są bardzo wygodne jak również odporne na uszkodzenia. W porównaniu do tradycyjnych protez mają szereg zalet, które sprawiają, że noszenie protezy jest niezwykle łatwe i przyjemne dla pacjenta:
 • Są znacznie cieńsze niż tradycyjne protezy
 • Trzymają się mocno na miejscu, nie ześlizgują się i nie spadają
 • Są antyalergiczne
 • Nie mają metalowych zacisków, ale estetyczne klamry w kolorze dziąsła wykonane z termoplastycznego nylonu lub acetalu
 • Są lekkie i elastyczne, nie łamią się i nie pękają
 • Zajmują mniej miejsca w jamie ustnej
Nylon i acetal to dwa r óżne materiały, przeznaczone do różnych zastosowań. Acetal jest materiałem bardzo sprężystym natomiast nie jest tak miękki jak nylon. Z acetalu można robić protezy podparte, odpowiedniki metalowych protez szkieletowych, natomiast z nylonu protezy osiadające, czyli odpowiedniki protez akrylowych.
proteza szkieletowa częściowaprotezaproteza nylonowaproteza pełna

zobacz także
: Stomatologia Korony Mosty Implanty Licówki Wybielanie Skaling Piaskowanie Fluoryzacja Lakowanie lub ZADAJ PYTANIE

korony i mosty

Korony i mosty są stałymi urządzeniami protetycznymi. W odróżnieniu od urządzeń ruchomych, takich jak protezy zębowe, które można codziennie wyjmować i czyścić, korony i mosty są mocowane do istniejących zębów lub implantów i mogą być zdejmowane jedynie przez dentystę.

KORONY
Służą do całkowitego przykrycia uszkodzonego zęba. Oprócz funkcji wzmocnienia uszkodzonego zęba, korona może poprawić jego wygląd, kształt lub wyrównanie. Korona może zostać także umieszczona na wierzchołku implantu, gdzie swoim wyglądem, strukturą i funkcją zastępuje ząb. Korony porcelanowe lub ceramiczne można dopasować do naturalnego zabarwienia zębów. Do innych materiałów należy złoto i stopy metali, akryl i ceramika. Stopy te mają zazwyczaj większą wytrzymałość niż porcelana i mogą być zalecane w przypadku zębów trzonowych. Korony stosuje się w celu:

 • Gdy pozostało zbyt mało struktury zęba aby zastosować wypełnienie
 • Zabezpieczenia słabego zęba przed złamaniem
 • Naprawy złamanego zęba
 • Umocowania mostu
 • Pokrycia implantu
 • Zakrycia przebarwionego lub zniekształconego zęba
 • Pokrycia zęba po leczeniu kanałowym

Przed wykonaniem korony bądź mostu należy zredukować, czyli oszlifować rozmiar zęba (lub zębów), tak aby korona lub most odpowiednio do nich pasowały. Na okres potrzebny laboratorium protetycznemu na wykonanie korony ostatecznej wykonywane są tymczasowe korony lub mosty akrylowe, które charakteryzują się jednak mniejszą odpornością mechaniczną i estetyką.

przed założeniem korony

po założeniu korony

Ze względu na materiał z jakiego jest wykonana możemy wyróżnić trzy rodzaje koron:

KORONA PORCELANOWA NA METALU

KORONA PORCELANOWA NA ZŁOCIE

KORONA PEŁNOCERAMICZNA

metal kontra cyrkon
metal cyrkon

MOSTY

przed założeniem mostu

założenie mostu


korony
zobacz także: Stomatologia Protezy Implanty Licówki Wybielanie Skaling Piaskowanie Fluoryzacja Lakowanie lub ZADAJ PYTANIE

implanty

IMPLANTY

metalowe słupki

most na implantach po założeniu implantów i mostu

 

implant implant aimplantimplant dentystyczny
zobacz także
: Stomatologia Protezy Korony Mosty Licówki Wybielanie Skaling Piaskowanie Fluoryzacja Lakowanie lub ZADAJ PYTANIE

licówki

LICÓWKI to cienkie jak paznokieć powłoki wykonane z porcelany w odpowiednio dobranym kolorze. Jest to najmniej inwazyjny po wybielaniu sposób na zmianę koloru zębów. Najpierw ząb zostaje lekko oszlifowany jedynie w obrębie szkliwa, następnie wykonuje się jego wycisk. Na drugiej wizycie gotową licówkę umocowuje się na zębie.

przed założeniem licówki

po założeniu licówki
licówkalicówka zamocowanalicówki przed zabiegiemlicówki po zabiegu
zobacz także
: Stomatologia Protezy Korony Mosty Implanty Wybielanie Skaling Piaskowanie Fluoryzacja Lakowanie lub ZADAJ PYTANIE

WYBIELANIE
Wiele czynników, w tym nawyki żywieniowe (picie kawy, herbaty, napojów gazowanych i czerwonego wina) oraz zażywanie niektórych leków może wpływać na biel twojego uśmiechu. Wybielanie zębów jest skutecznym sposobem walki z najczęstszymi przyczynami przebarwień zębów, jak również zwiększa Twoją pewność siebie i poprawia wygląd.

przed wybielaniem

po wybielaniu
przed wybielaniem po wybielaniu

SKALING

PIASKOWANIE
FLUORYZACJA
LAKOWANIE